از کوسه ها نترسید


برخلاف تصور عموم ، هیچ کوسه ای بی دلیل به انسان حمله نمی کند .
از میان 400 نوع کوسهء بزرگ و کوچک تنها کوسهء سفید ، ببرکوسه و گاو کوسه به انسان حمله می کنند .
این سه نوع کوسه نیز بسیار به ندرت به انسان حمله می کنند.وحشتناک ترین واقعهء حملهء کوسه ها به انسان در جنگ جهانی دوم و در سال 1945 رخ داد . در جریان آن جنگ یک رزمناو در اقیانوس آرام مورد اصابت اژدرهای ژاپنی قرار گرفت و حال غرق شدن بود . نزدیک به هزار ناوی آمریکایی برای نجات خود – با پوشیدن جلیقهء نجات – به درون آب پریدند اما قبل از آنکه نیروی کمکی به آنها برسد ، ناگهان گله ای عظیم از کوسه های سفید و غول اسا به آنها حمله کردند و در فاجعه ای خونین ششصد سرباز آمریکایی را تکه تکه کردند و خوردند .
دانشمندان معتقدند که این کوسه ها انسان ها را با گله ای از سیل ها و شیرهای دریایی عوضی گرفته بودند و کوسه ها پس از آنکه چند تکه از گوشت انسان را بخورند متوجه اشتباهشان میشوند . آنها بعد از پی بردن به خطای دید خود ، جسد انسان را رها می کنند و آنچه را هم که خورده اند بالا می آورند .

اما متاسفانه بهرحال دیگر دیر شده و انسان کشته شده است. راحت ترین راه برای پرهیز از خطر سه نوع کوسهء آدمخوار ، روبرو نشدن با آنهاست . این کوسه ها بیشتر در سواحل شمال و شرق آمریکا ، جنوب آفریقا و شمال و شرق استرالیا زندگی می کنند .
اگر خطرناک ترین نوع کوسه هم با انسان روبرو شود ، فرد شناگر کافیست که خونسردی خودش را حفظ کند . دست و پا نزد و سر و صدا راه نیندازد و به آرامی به سمت ساحل شنا کند .
به محض آنکه فرد شناگر از شدت وحشت کنترل خودش را از دست بدهد و شروع به دست و پا زدن و شنای سریع کند و یا داد و فریاد راه بیندازد ، کوسه فورا” او را با یک سیل دریایی عوضی می گیرد و ممکن است بسویش حمله کند .کوسه جانور باهوشی نیست و قدرت تجزیه و تحلیل چندانی ندارد . در واقع حملهء کوسه به انسان بیشتر به دلیل این هست که عقل درست و حسابی ندارد و فرق بین یک انسان را با یک فوک یا شیر دریایی وحشت زده نمی فهمد ولی به محض آنکه متوجه اشتباهش شود ، راهش را می گیرد و می رود . کوسه ها همچنین از زیر آب ، تخته های موج سواری ورزشکاران را نیز با ماهیان لذیذ و سیل و شیرهای دریایی عوضی می گیرند و به آنها حمله می کنند . ..